Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Alexandrite Lazer » LAZER EPİLASYON

LAZER EPİLASYON

 

Lazer epilasyon bir kıl kökü tedavisidir. Bu tedavide  diğer epilasyon yöntemlerinin aksine kıllar kökünden alınmaz. Lazer epilasyonda kıllar kökleri ile birlikte yerinde tedavi edilir. Kılların  bir daha cilt üzerine çıkmamalarının hedeflendiği  bu tedavide,  hem tedavi süreci boyunca kıllar olduğundan daha geç bir zamanda çıkar, hem kıl köklerinin sergilediği grimsi görüntü yok olur hem de ömür boyu kalıcılık için tedavi yapılır. Bu şekilde kılların yüzde 80 – 90’ında başarı sağlanır. Tamamen yok edilemeyen kıllar için ise iğneli epilasyon ya da ileriki dönemlerde bir kez daha lazer epilasyon yapılabilir. Bitmeyen kıllar için bir süre deri dinelndirilir. Bir kaç ay sonra yeniden lazer epilasyon denenebilir.

 

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Hastaya uygun olan lazer sistemi bulunduktan sonra tedavi talep edilen alanda cihazın uygulanış yöntemine göre tedavi sağlanır. Bazı lazer tedavileri jel ile bazıları ise jel sürülmeden uygulanmaktadır. Soğuk bir hava içinde hastanın rahatlatılarak yapılması gereken lazer epilasyon tedavileri, cilt üzerinde baş veren kıllara uygulanır her kıla eşit  gelecek şekilde lazer atışları yapılır.

Lazer atışları ile kıllara nüfuz eden  enerji ve ısı ile kökler yanar, büzüşür, küser. Bu şekildek deri üzerinde uzamaları engellenir. Bu etki sürdürüldükçe yani seanslar aksatılmadan uygulandığında, kökler tamamen küser ve tedavi başarı sağlar.

Lazer  Epilasyon Sistemleri Nelerdir?

Bu tedavide kullanılan lazer sistemi tek bir tane değildir. 3 ayrı lazer epilasyon sistemi ile tedavi yapılır. Bu sistemlerden hangi ya da hangileri hastaya uygun iste tedai ona gçre planlanır. Bazı hastalarda tek bir lazer  sistemi ile epialsyon yapılır ve tedavi sonlandırılır. Bazı hastalarda ise kılların karakterine göre 2 ayrı cihaz ile tedavi sağlanması gerekebilir. Bu durumda yoğun olan kıl tipine uygun cihaz ile başaltılan tedavi, öncelikli kıllarda başarı sağlandıktan sonra, kalan kıllar için uygun olan başka bir lazer epilasyon cihazı ile uygulamaya devam edilerek tedavi sağlanabilir.

Bu durum kliniğe başvurmanız halinde, doktorunuzun tedavi bölgesini  muayene etmesi sonucunda netleşecektir.

Lazer epilasyon sistemleri

  • Alexandrite lazer
  • Diyot (diode) lazer
  • Nd:Yag lazerdir.

 

 

Bu lazer sistemlerin etki alanları ise şu şekildedir;

  • Alexandrite lazer: Açık renk bir teni, koyu kılları olan hastalarda başarılıdır. Bu özellik Alexandrite lazerin 755 mm dalga boyuna sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sistem ile tedavide kıllar çok uzun olmamak şartı ile cilt üzerinde görünmelidir.
  • Diyot (diode) lazer: Diyot lazer, çok koyu bir ten rengi olmayan, ve bunun aksine beyaz kıllara sahip olmayan hastaların zayıf ve ince kıllarında başarılıdır. Bu özellik diyode lazerin 810 mm dalga boyna sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi için kılların cilt üzerinde görünmesi gerekmez. Kıllar sıfırlanmalıdır. Uygulama cilt üzerine soğuk jel sürülerek yapılır. Eğer diode lazer tedavisinde seanstan çok önce kıllar uzarsa ya jilet ile kıllar kısaltılmalı ya da çözüm için doktora danışılmalıdır. Jilet kullanılması, kıl köklerine dokunulmaması içindir. Çünkü kıllar kökünden temizlenirse yapılan tedavi kabaca tabiri ile çöpe gidecektir.
  • Nd:Yag laazer: Nd:Yag lazer, tenini bronzlaştırmayan, yakmayan hastaların, beyaz ve kızıl olmayan tüm kılları için başarılıdır. Bu özellik Nd:Yag’ın 1064 mm olan dalga boyundan kaynaklanmaktadır.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Söz konusu tedavi istenmeyen kılların bulunduğu tüm bölgelere uygulanabilir.

- Kol altı
- Bacak
- Genital bölge
- Yüz
- Sırt
- Ense
- Kaş arası
- Dekolte
- Göbek üzeri
- Kalça en çok tedavi uygulanan bölgelerdir.

Bunların yanı sıra, erkeklerde sakal, bıyık ve favorilerin şekillendirilmesi için de  tedavi yapılabilmektedir.

 

Lazer Epilasyon Tedavisi Acı Verir mi?

Bu tedavi  biraz acı verebilir. Çünkü lazerin hızı, kıl köküne inişi ve etki etmesi için kullandığı ısısı biraz şiddetli olabilir. Fakat bu acı dayanılamayacak bir acı boyutuna ulaşmaz. Fakat bazı bölgelerde acı eşiği daha düşük olabilir. Örneğin genital bölgeler. Bu durumda seanstan 15 dakika önce dozu düşük olan herhangi bir lokal anestezi kremi uygulanabilir.