Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Alexandrite Lazer » LAZER EPİLASYON ve YANLIŞ UYGULAMALARIN YAN ETKİSİ

LAZER EPİLASYON ve YANLIŞ UYGULAMALARIN YAN ETKİSİ

Lazer epilasyon, istenmeyen kılların olduğu tüm bölgelere uygulanabilen farklı lazer sistemlerin kullanıldığı bir epilasyon tedavisidir. Bu tedavi kıl köklerine uygulanır.

Bu tedavide kullanılan lazer sistemleri ise,

- Alexandrite lazer
- Diyot ( diode) lazer
- Nd:Yag lazerdir.

Bu lazer sistemlerinin farklı dalga boyları vardır.  Bu dalga boyları şu şekildedir.

Lazer Sisteminin Adı

Dalga Boyu

Alexandrite Lazer

755 mm

Diyot (diode,diod) Lazer

810 mm

Nd : Yag Lazer

1064 mm

Dalga boyları lazer sistemlerinin etkinlik alanını belirler. Bu etkinlik alanları ise lazerlerin başarılı olduğu kıl kökü tipi ve ten rengidir.

Alexandrite lazer:  755 mm dalga boyu sadece beyaz tenli ve koyu kıllara sahip olan hastalarda başarılıdır.

Diyot  lazer: Diode lazer 810 mm dalga boyu ile zayıf olan kıllar için başarılıdır. Fakat her zayıf kıl diod lazerin  ilgi alanına girmez. Kılların beyaz olmaması önemlidir. Bronzlaşmamış olan tüm  ten renkleri üzerindeki beyaz olmayan ince kıllar diode ile tedavi edilebilir.

Nd: Yag lazer: 1064 mm dalga boyuna sahip olan Nd:Yag lazer etkinlik alanı en geniş olan lazer sistemidir. Bu lazer sisteminde güneş ve solaryum gibi yakıcılar ile ten rengi değişmeyen ve  beyaz olmayan tüm kıllar tedavi edilebilir.

Lazerin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer kendiliğinden hayati riskleri, kalıcı yan etkileri olan bir teavi mekanizması değildir. Fakat yanlış yapılan uygulamalar ile lazer olmadığı kadar tehlikeli olabilir.

Yanlış Uygulama Nedir?

Lazerin, lazer epilasyonun yanlış uygulanması , yanlış akımda, yanlış şiddette, yanlış kıl ve ten rengine , yanlış sistemin uygulanmasıdır. Kısacası yanlış uygulama, tedavinin baştan aşağı yanlış yapılmasıdır.

Örneğin; beyaz tenli bir hastada hassas bölgeye yapılacak olan bir lazer epilasyon seansında, lazer cihazı yüksek bir şiddete ayarlanırsa, lazer atışalrı uygun mesafeden yapılmazsa, bu yüksek şiddet ile uygun sayıda tarama yapılmazsa kesinlikle tedavi yanlış yapılır ve ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Yanlış joule ile yapılan işlemler hem başarılı bir tedavi sağlamaz hem de yapılan işlemin  ciddi yan etkiler göstermesine neden olur.

Yanlış Yapılan Lazer Epilasyonlarda Ne Gibi Yan Etkiler Görülür?

Yanlış joule ile çalışılan, yanlış cihaz ile yapılan kısacası her yönü ile yanlış yapılan lazer epilasyon tedavilerinde,

- Hastanın kıllarına tedavi sağlanmaz.
- Kıl köklerinin yanı sıra diğer deri altı ögeleri de zarar görebilir.
- Cilt yüzeyinde kızarıklık, morarma, kabuklanma, kanama gibi yan etkiler görülür.
- Cilt üzerinde lekelenmeler olabilir.
- Cilt yanabilir. Yanıklar oluşup, oluşan yanıklar yan etkiler, lekeler oluşturabilir.

Yanlış Uygulamanın Engellenmesi Mümkün mü?

Lazer epilasyon uygulama yaptıracak olan hasta için pratik ve avantajlıdır. Çünkü zahmet çekmeden kıllar temizlenir ve temizleme esnasında kılların daha geç çıkması, kıl köklerinin ölmesi ve ciddi derecede azalması için yatırım yapılır. Fakat doğru uygulama ancak bu konuda uzmanlaşmış, tecrübe edinmiş kişi tarafından yapılabilir.  Bu uzmanlar lazer epilasyon tedavisi konusunda ciddi eğitimler alan uzmanlardır.  Lazer epilasyon cihazı kullanma ve tedavi etme ehliyeti olmayan kişilere asla söz konusu tedavi yaptırılmamalıdır. Olumsuz yan etkilerin yaşanmaması için alınabilecek tek önlem başarılı, ciddi, tecrübeli bir klinik seçmektir. Tercih edilen klinikte mutlaka doktor olmalıdır ve lazer görüşmeniz sonunda doktor onayı alınarak tedavi doğru şekilde başlatılmalıdır. Bunun yanı sıra, lazer epilasyonda kötü yan etkiler ile karşılaşılmaması için, mutlaka  kaliteli cihazlar tercih edilmelidir. Bu tercih FDA onaylı lazer epilasyon cihazlarından yana yapılmalıdır. Bu cihazlar ile yapılacak olan ufak noktada uygulanabilecek deneme atışları ile sizin ten ve kıl renginize uygun cihaz net olarak bulunacaktır.

Kısaca toparlamak gerekir ise sağlık problemi yaşanmaması ve ciddi yan etkiler görülmemesi için,

- Klinik seçimi
- Uzman seçimi
- Kaliteli ve onaylanmış cihaz seçimi oldukça önemlidir.