Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Genel » LAZER İle DÖVME SİLME TEDAVİSİ

LAZER İle DÖVME SİLME TEDAVİSİ

Dövmeler, kişilerin istedikleri bazı desen ve figürleri vücuda çizilmesidir. Bu çizim iğneler yardı ile ömür boyu kalıcılık sağlayacak şekilde yapılır. Derinin içine boyaların yerleştirilmesi tekniği ile yapılan dövmeler için lazer sisteminden başka bir silme tedavisi mevcut değildir.

Lazer ile Dövmeler Nasıl Silinir?

Lazer ile dövmeler, boyaları algılayabilecek dalga boyuna sahip olan Q – Switched Nd: Yag lazer ile silinebilir. Bu silme işlemi dövmeleri tam anlamıyla silmek yerine deri rengine eşitleme prensibine  dayanılarak yapılır.  Bu tedavide, dövmelerin yapıldığı boyalar kabaca tabiri ile bulunduğu yerde lazer ile patlatılır. Bu patlatma ile boyalar yanar ve kabuklanma ile bir kısmı atılır. Bir kısmı halen varlığını sürdüren boyaların bazı parçaları ise lazer ile ufak hasarlar alan derinin iyileşmesi sırasında emilir. Bu şekilde dövmeler deri rengine eşitlenerek silinir. Dövmeler için tek çözüm olan bu tedavide de dövmeleri tamamen silmek, hiç bir renk bırakmamak, dövmeli olan alanı hiç dövme yapılmamış gibi tedavi etmek mümkün değildir.

Lazer ile Dövme Silme İşlemleri Kaç Seans Uygulanır?

Dövmelerin durumuna göre ve silinme başarısına göre seans sayısı netleşen bu tedavide, siyah renkli ve küçük bir alanda olan, ufak bir dövme için seans sayısı 5 olabilir.

Her Dövme Eşit Şekilde Silinmez mi?

Hayır. Çünkü dövmenin rengi, derinliği, yapıldığı tarih,  kullanılan boyanın kimyası gibi bir çok etken dövmelerin silinme  başarısını yani lazerin başarısını etkiler.  Bu nedenle aynı kişide bulunan her dövme ve/ veya ayrı  kişilerdeki benzer dövmeler eşit şekilde silinemez.

Lazer ile Dövme Silme Acı Verir mi?

Bu tedavi biraz acı verebilir. Fakat seanstan önce uygulanacak olan lokal anestezi kremleri ya da solüsyonları ile acılar hafifletilir.

Lazer ile Dövme Silme Tedavisinden Sonra Cilt Yüzeyinde İz Kalır mı?

Hayır. Çünkü tedavi esnasında soğuk hava kullanılır. Tedaviden sonra ise önlem amacı ile soğuk uygulaması yapılır ve bazı yatıştırıcı kremler kokteyl edilerek uygulanır. İşlemlerden sonra kabuklanma ve noktasal kanamalar elbette ki olacaktır. Bu oluşumlar tedavinin başarılı olduğunu dövme boyalarının atıldığını işaret eder. Bu oluşumlar iz bırakmaz görülen yan etkiler geçicidir.