Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Genel » Q –SWİTCHED LAZER VE ETKİNLİK ALANLARI

Q –SWİTCHED LAZER VE ETKİNLİK ALANLARI

Q- SWİTCH  LAZER NEDİR ?
Q switched lazer, farklı cilt renklerinde etkinlik gösteren ve çeşitli cilt problemlerine çözüm olan, enerjiyi eşit dağıtarak problemli alanda iyileşme sağlayan lazer sistemidir.

Q – SWİTCH LAZER HANGİ PROBLEMLERİ TEDAVİ EDER ?

Söz konusu işlem,
-Leke tedavileri
-Melazma
-Dövme silme
-Karbon peeling
-Ben alma
-Akne skarları görünümünü yok etme ve azaltma
-Sivilce izlerini tedavi etme gibi bir çok sağlık ve estetik problemlerini tedavi eder.

*-Bu problemlere ve lazer ile tedavilerine göz atalım.

 

Leke Tedavileri:

Ota nevus: Doğumlarda veya ergenlik çağında oluşan koyu renkli lekelerdir. Genellikle tek taraflı oluşan ve yüz bölgesinde daha çok raslanılan leke tipidir. Ota nevusun tedavisi q switch lazer ile mümkündür ve görünüm gözle görülür derecede iyileşme sağlar.

Solar lentigo: Yaşlılık ve güneş lekelerine verieln addır. Genetik yatkınlık ve güneş ışınlarının zararlı etkilerine fazla maruz kalma sonucu oluşan estetik olmayan lekelerdir. Q switched lazer sayesinde açık renkli lekeler tamamen kaybolur ve çok koyu lekeler ise hastanın deri yapısına paralel olarak tamamen iyileşir ya da daha estetik bir görünüm kazanır.

 

Melazma:

Hormonal değişimler, güneş ışınlarından etkilenme gibi sebeplerden oluşan cilt lekeleridir. Estetik olmayan bu lekeler kadınlarda daha sık görülmektedir.
Bu ve bunun gibi sebeplerden oluşan cilt lekelerinin tedavisinde q switch lazer sistemi başarılı bir çözümdür.

 

Dövme silme:

İstenmeyen dövmelerin silinmesi ve yok edilmesi işlemi q switch lazer ile eski teknolojilere oranla daha başarılıdır. Dövmenin derinliği, kulllanılan boyanın kalitesi ve kişinin deri yapısına bağlı olarak silme işleminin başarısı değişkenlik gösterir. Dövme silme işlemlerinde lazer ışınları direk olarak dövmenin olduğu noktalara gönderirlir ve ısı enerjisi ile tahribat yaratılarak renkler yakılarak yok edilir.

 

Karbon peeling:

Karbon peeling işlemi, cilde karbon ürünü uygulanarak q switch lazer yardımıyla yapılan peeling işlemidir. Bu işlemde öncelikle hastanın cildine karbon kremi sürülür ve bir süre bekletildikten sonra q switch yardımıyla lazer ışınları deri altına gönderilir. Karbon içerisindeki cilde faydalı maddelerin lazer sayesinde deri altına gönderilmesiyle etkin bir tedavi sunan karbon peeling  ile büyümüş gözenekler küçükülür ve daha temiz görünür, derin olmayan lekeler kaybolur, cilt yağlanması kontrol altına alınır ve daha sağlıklı bir cilt elde edilmiş olur. Q switched lazer bu konuda oldukça başarılı bir sistemdir.

 

Ben alma:

Lazer ile ben alma işleminde lazer ışınları ile ameliyata gerek kalamadan benlerinizden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Çeşitli sebeplerden oluşan benlerden kurtulmak için nasıl bir q switched tedavisi uygulanacağı yapılan muayeneden sonra şekillenmektedir.

 

Akne Skarlarının Tedavisi:

Söz konusu lazer sistemi, akne yuvalarının görünümünü tedavi eder ve çok derin olan yuvaların görünümünü ise daha estetik hale getirir.

Sivilce  İzlerinin Tedavisi:

Q switched lazer sistemi, sivilce izlerini yok eder ve görünümü düzgünleştirir.

 

SÖZ KONUSU İŞLEMİN FAYDALARI NELERDİR ?

Söz konusu lazer tedavisi cilt üzerindeki görüntüyü düzeltirken deri altındaki deformasyonları da tedavi eder ve kolajen üretimini hızlandırarak daha sağlıklı bir cilt için alt yapı oluşturur. Var olan problemleri tedavi eden kolajenler ve bu tedavi şekli ile arttırılan hücre yapımları aynı zamanda daha güzel ve parlak bir cilde kavuşmanızıda sağlar.

NASIL ETKİ EDER ?

Q – switched lazer, deri altında kontrollü deformasyonlar oluşturarak, sağlam hücrelerin o deformeleri iyileştirmek adına daha çok çalışmasını sağlayar ve bu şekilde oluşan deformasyonlar iyileşirken var olan problemlerde iyileşir.

HANGİ BÖLGELERDE UYGULANIR ?

Söz konusu lazer tedavisi iyileştirme sağlanacak her bölgede uygulanabilir. Özellikle yüz ve dekolte bölgelerinde ve el üzerinde  kullanılan q switch kol, ayak, bacak vs.. bölgelerdede etkilidir.

KİMLERE UYGULANAMAZ ?

Sözünü ettiğimiz işlem bir lazer işlemidir ve lazer işlemlerinin sakıncalı olduğu tüm hasta gruplarında sakıncalıdır. Örneğin;
-Ağır hastalıklar için düzenli ilaç ve serum tedavisi gören hastalarda
-Deri üzerinde aktif şekilde alerji ve enfeksiyonel problemler yaşayan hastalarda
-Hamilelerde
-Emziren annelerde
-Gençlik çağını atlatmamış olan bireylerde uygulanmamalıdır.

Q – SWİTCHED LAZER İŞLEMİNİN YAN ETKİSİ VAR MI ?

Lazer işlemlerine uygun kişilerde yapılan q switch tedavilerinde bir yan etki gözlenmemiştir.

SEANSLAR HAKKINDA MERAK EDİLENLER ?

Seans sayıları: Söz konusu lazer tedavilerinin seans sayıları genellikle 5 – 10 olarak ifade edilmektedir. Tedavi edilcek problemin tipi ve sorunun derecesi seans sayısını belirleyen konulardır.

Seans süreleri : Tek bir senasın süresi tedavinin şekline göre 25 – 40 dakika sürebilir.

Seans sırasında ne hissedilir : İşlem sırasında yanma ve batma gibi acılar hissedilebilir. Olası acıları engellemek adına işlem öncesi uygulama bölgesine lokal anestezi kremi uygulanır.

Seans periyodu nasıl ayarlanır : Seanslar arasındaki süreç uzman kişi tarafından biten seansın iyileşme sürecine bağlı olarak ayarlanır. Yapılan seansın iyileşip etki süreci bitmeden bir sonraki seans yapılır ve deri altındaki etkinlik devam ettirilir. Bu süreç genellikle 3 haftada bir veya ayda bir şeklindedir.

Q – SWİTCH LAZERDE CİHAZ SEÇİMİNE DİKKAT
Söz konusu lazer işleminde piyasada var olan çok sayıda sahte ve yalancı cihaz bulunmaktadır. Bu nedenle Çin malı olmayan cihazların tercih edilmesi önemli bir noktadır. Q switch cihazlarının yüksek klinik testlerden geçmiş  ve onay almış olması sağlığınız açısından önem arz etmektedir.