Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Genel » LAZER TEDAVİLERİ KİMLERE NEDEN UYGULANMAZ ?

LAZER TEDAVİLERİ KİMLERE NEDEN UYGULANMAZ ?

Lazer tedavileri, lazer ışınlarının deri üzerinden deri tabakalarına gönderilerek uygulanan tedavi şekilleri oldukları için bazı kişilerde yapılması sakıncalıdır. Bu kişiler;

-Hamileler: Epilasyon, lazer ile akne, kırışıklık, leke, iz, sarkma vs.. gibi bütün lazer tedavileri hamilelere uygulanmamalı. Çünkü deri altında olan gelişmeler ve lazer ışınlarının etkisi anne karnındaki bebeğe etki edebilir.
-Emziren anneler: Bebek emzirme dönemini tamamlamamış annelere de lazer tedavilerinin uygulanması sakıncalıdır. Süt yoluyla bebeği etkileme olsalığı olduğu için bu olumsuzlukları sıfıra indirmek için emziren annelere lazer tedavileri yapılmamalı.
-Deri üzerinde açık yara ve enfeksiyon problemi yaşayanlar: Cilt üzerinde açık yara taşıyan ve enfeksiyonel problemler yaşayanlara sağlık ve temizlik açısından lazer uygulaması sakıncalıdır. Aksi hallerde beklenmedik diğer enfeksiyon ve hastalıklar yaşanabilir.
-Ergenlik yaşını doldurmayanlar: Ergenlik çağını geçmemiş ve bu dönemi yeni tamamlamış kişilerde de lazer işlemleri uygun değildir. Çünkü, ergenlik yaşlarında vücut değişir ve yenilenir. En önemlisi ise bu dönemde herşeyin sebebi ve ayarlayıcısı olan hormonlar değişim yaşar. Olası gelişim ve hormonal bozuklukları etkilememek için lazer işlemleri önerilmez.
-İlaç tedavisi görenler:Belli bir hastalık için ilaç tedavisi gören veya lazer uygulamasından en az 6 ay önce böyle bir dönem geçiren kişilere işlemlerinin yapımı uygun değildir.Çünkü, ilaçların etki şeklini lazer işlemleri değiştirebilir veya lazer tedavisi ilaç tedavisi gören hastada etki göstermeyebilir. Olası diğer tepkimelerin de önüne geçmek adına bu hastalarda lazer işlemleri uygulanmamalı.
Özellikle hormon tedavisi, akne tedavisi ve kanser gibi ağır hastalıklar için düzenli tedavi gören hastalarda lazer sakıncalıdır.

NEDEN LAZER TEDAVİLERİ AKNE, HORMON VE AĞIR İLAÇ TEDAVİSİ GÖREN KİŞİLERDE DAHA SAKINCALIDIR ?

Akne tedavisi gören kişiler, yoğun şekilde izotretinoin ( akne ilaçlarında bulunan madde) aldıkları için lazer ışınları ile tepkimeye girebilir. Bunların yanı sıra ilaç ile  içeriden bir deforme ve iyileşme süreci yaşayan cilt bir de deri üzerinden bir müdahaleyle deformeyi kaldıramaz. Hormon tedavisi gören kişilerde ise lazer ışınlarının tedavi için yarattığı geçici tahribatlar yanlış etki gösterebilir. Ağır hastalıklar için ilaç kullanan ve tıbbi müdahale alan hastalarda, lazer uygulamaları, ilaç tedavisinin seyrini değiştirebilir. İlaçlar ile tepkimeye girerek olumsuz etki oluştırabilir. Başka problemelere sebebiyet verebilir.

*Bu özellikleri taşımayan, lazer tedavileri için uygun olan kadın ve erkek tüm hastalara lazer işlemleri uygulanabilir.