Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Dikkat Edilmesi Gerekenler » LAZER EPİLASYON YAPTIRMANIN TAM ZAMANI

LAZER EPİLASYON YAPTIRMANIN TAM ZAMANI

Yaz aylarının bitip, kış aylarının başlaması ile birlikte, lazer epilasyon sezonu da başlamış oluyor. Kış ayları lazer epilasyon işlemleri için en uygun zamanlardır. Çünkü;  lazer ışınlarının cildimize verdiği hasarın üzerine güneş ışınlarından korunmak kış aylarında daha kolaydır.

 

NEDEN GÜNEŞ IŞINLARI LAZER İŞLEMLERİNDEN SONRA ZARARLI ?

Lazer epilasyon işlemleri başta olmak üzere, bütün  lazer işlemlerinde güneş ışınları zararlıdır. Çünkü,  lazer ışınları ısı enerjisiyle deri altındaki kıl köklerinde bir tahribat yaratır ve kıl köklerinin yok olmasını sağlayarak deri üzerine kıl çıkmamasını sağlar. Lazer ışınlarının ısısı ile cildimiz yorulur ve tedavi amaçlı olup zararlı olmasa da belli bir derecede ışına maruz kalır. Yorulan ve ışına maruz kalan cildimiz, bir de güneş ışınlarının verdiği  zararlı etkiyi kaldıramaz ve istenmeyen bazı görüntüler, yaralar, ufak yanıklar oluşabilir. Oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçip önlem almak adına yaz aylarında ve güneşin direk teması olan zamanlarda lazer işlemleri önerilmez. Bu nedenle güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir. Sadece yaz ayalarında değil kış aylarında da güneşin zararlı etkilerinden korunulmalıdır.

LAZER EPİLASYONDAN SONRA GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI ?

Yapılan lazer epialsyon uygulamalarından sonra, güneşten korunmak için ilk adım yüksek koruma özelliğine sahip olan güneş kremleri kullanmaktır. Bu aşamada güneş kremi tercihi çok önemlidir. Kozmetik amaçla kullanılan farklı içeriklere sahip güneş kremleri çok etkili olmayabilir.Daha medikal ve sadece koruma özelliği olan yoğun güneş koruyucu kremleri daha çok faydalı olacaktır.  Buna ek olarak uygulama gören bölgeyi giyisi ve aksesuarlarla kapatmak, korumakta etkili bir seçenek olabilir. Bunlara ek olarak işlem gören bölgeyi tahriş etmemek ve su, kozmetik ürün ve kimyasallardan da korumak seansınızın etkili olması ve cildinizin yıpranmaması için önemlidir.

KORUMA TAM SAĞLANAMAZSA NE YAPILMALI ?

Bazı aksilikler yaşayarak, lazer epilasyon işleminizden sonra güneşe maruz kaldıysanız veya çeşitli sebeplerden uygulama alanında tahriş gibi sorunlar yaşıyorsanız, hemen işlem yaptırdığınız kliniğe başvurarak öneriler alın. Bunun mümkün olmadığı durumlarda eczaneye giderek yara ve yanık tedavi edici özelliğe sahip tıbbi merhemler alın ve bölgeye uygulayın. Daha çok yara yapıcı etkenlerden uzak durun ve bölgenin temizliğine önem verin.