Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Lazer Epilasyon Nedir » Blog » Lazer Uygulamaları Ne Kadar Güvenilir?

Lazer Uygulamaları Ne Kadar Güvenilir?

Çoğu kişi istenmeyen tüylerinden kalıcı ve sorunsuz olarak kurtulmak ister. Bu durumda lazer tedavi kullanımı çoğunluktadır. Hem acısız kişiyi yormadan yapılan lazer epilasyon hızlı ve sağlıklı bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu yüzden çoğu bayan olmak üzere erkekler de lazer epilasyonu tercih ederler.

 

Peki güvenilir bir yöntem midir ?

Lazer epilasyon da kullanılan lazer ışığıyla verilen dalga boyları pigmentler tarafından emilir. Sadece kıl kökünü etkileyerek onu yakmaya ve kalıcı olarak yok etmeye çalışır.

Lazer ile verilen ışıkların vücuda röntgen kadar zararı yoktur. Röntgen yani x-ray ışını vücuda fazla zararlı etkisi olduğundan kanser yapabilir. Fakat lazer ışığı vücuda zarar vermez. Sadece kıl köküne zarar verir.

Lazer epilasyon yaptırılacağı zaman deneyimli ve Sağlık bakanlığı tarafından denetimleri tam olarak yapılan bir merkez seçilmelidir. Çıkar amaçlı, bilinçsiz uygulamalar yapan ve uzman kadroya sahip olmayan merkezler yaptıkları işlemler sonucu kişiye zarar verebilirler.

Uzman kişiler tarafından yapılmayan lazer epilasyon güvenilir olmaz. Her kişinin cilt rengi, kıl tipi farklıdır. Eğitimini almış ve bu konuda uzman kişiler böyle farklılıklar da hangi cihazın ne tür ciltte ve kıl tipinde nasıl kullanılması gerektiğinin bilincinde olur. Kişinin özelliklerine göre uygulanan lazer ışığı dozlarının dikkatle belirlenmesi gerekir. Yanlış verilen dozlar, az olursa seans sayısının değişmesine neden olurken fazla olursa cilt üzerinde yanıklara ve lekelere neden olur. Kişi üzerinde kalıcı zararlara neden olabilir.

Lazer epilasyon uygulamasının güvenirliği 1997 yılında FDA (food and Drug Assocation) yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır.

Lazer epilasyonun güvenirliği kanıtlanmıştır. Dikkat edilmesi gerekenler

  • lazer epilasyonu ne tür bir merkezde yaptırdığınız
  • bu işlemi yapacak olan kişinin uzman olup olmaması
  • uygun cihazlarının kullanılmasıdır.

Bu durumlara dikkat ettiğiniz zaman Lazer epilasyon güvenilir bir yöntemdir.