Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Dikkat Edilmesi Gerekenler » Gebelikte Lazer Epilasyon

Gebelikte Lazer Epilasyon

Her kadın istenmeyen tüylerinden kurtulmak ister. Hamileler için de bu durum geçerlidir. Hamile olan kadınlar bebeklerine zarar gelmemesi için daha çok çabalarlar.

Lazer yaptırırken hamile olduğunu öğrenen ve bu nedenle lazer seanslarını yarıda bırakan bir çok kadın vardır.

Vücut ve yüz çevresindeki tüylerden kurtulmak için kadınlar lazer’i seçerler ama bu hamile olduklarını öğrendikten sonra değişir.

Hamileyken tüylerden kurtulmak için bilinen klasik yöntemleri seçen kadınlar tüy dökücü krem, ağda gibi yöntemleri kullanırken dikkat etmelidirler. Ağda kullanımının bir tehlikesi yoktur fakat tüy dökücü kremler vb. Kimyasal içerikli olanlarda kullanımı önerilmez. Nedeni ise kimyasal içerikli olduklarından kana geçip ordan bebeğe geçme ihtimali vardır. Bu yüzden fazla güvenli bir yöntem olmadığından önerilmez.

Lazer epilasyonlar ile ilgili bilinen şeyler doğru mu , değil mi ?

Peki biz soralım ; Lazer epilasyon hamileyken sakıncalı mıdır ? Bebeğe zararları var mıdır ?

Bu zamana kadar yapılan lazer epilasyonlar da gebelik ile ilgili şikayet gelmemiştir.

Bilinen iki yöntem olan lazer yönteminde ışık enerjisi kullanılan lazer epilasyon ve elektroliz iğne uçlarıyla yapılan lazer epilasyon uygulamalarıdır.

Lazer epilasyonda ışık enerjisi kullanıldığı için vücuda zararı yoktur. Lazer ışınlarının dokular içinde yayılma durumu yoktur. Bu yüzden bebeğe zarar verebilecek, etkileyebilecek durumu yoktur.

Elektrolizin amacı ise küçük iğneler yardımıyla kıl köklerine elektrik vererek yok etmektir. Hamilelikte, bebek üzerinde herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur. Hamilelik ilerledikten sonra ise göğüs ucundaki ve karın üzerindeki tüyler için elektroliz kullanılmamalıdır. Nedeni ise gebeliğin ilerlemiş olmasıyla cildin hassas olmasıdır. Bebeğe zarar verme durumu yoktur.

Bir çok gebe kadın da hormonlar nedeniyle tüylenmeler artabilir ve bundan oldukça şikayet ederler. Doğumdan sonra tüylenmenin büyük bir bölümü azalır. İsteyenler lazer epilasyonu doğumdan sonra da yaptırabilir. Yaptırmak istemeyenler için ise gebelikte lazer epilasyon 12. hafta yani 3. aydan sonra doktor tavsiyesiyle yaptırılabilir.

Kişinin cilt hassaslığına göre yan etkiler olabilir. Birkaç saatlik kızarmalar olabilir. . Kaşıntı, yanma gibi yan etkiler de bir kaç gün içerisinde geçer.

Hamileyken lazer epilasyon yaptıracaksanız daha çok dikkat etmelisiniz. Her yerde lazer merkezi var. Bunlardan hangileri doğru v eğitimli bir şekilde yaptığını bilemeyiz.

İyi araştırmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Sağlığınız önemlidir.