Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Anasayfa » Lazer Epilasyon Nedir » Blog » IPL ve Lazer Arasındaki Farklar

IPL ve Lazer Arasındaki Farklar

IPL cihazlarının ışını ile Lazer ışını ile arasında bir çok fark bulunmaktadır.IPL ile cilde yoğunlaştırılmış ışığın bir kısmı filtrelenerek elde edilen ışık demeti gönderilir, IPL ışığı tek bir dalga boyuna sahip değildir ve ışınları koheren değildir.Bu nedenlerle IPL Fotoepilasyon (Intense Pulsed Light) Lazer değildir.

Lazer ışınları ise belirli bir dalga boyuna sahiptirler. Bu nedenle seçiciliği yüksektir, sadece hedef pigmenti etkiler, rakip pigmentlerle etkileşimi minimumdur.

Günümüzde epilasyon amacıyla iki teknoloji de kullanılırken, IPL ışınlarının kıl köklerini tahrip etmediği ve ağda gibi geçiçi bir epilasyon ortaya koyduğu görülmüştür. Lazer ışınlarının ise kıl köklerinde bulunan melanin pigmenti tarafından tutularak ısı enerjisine dönüşümü ile kıl köklerini tahrip ederek kıl oluşumunu engellediği ve kalıcı epilasyon sağladığı tespit edilmiştir.

IPL ile epilasyon, tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir. Lazer epilasyon ise kişinin cilt tipi ve  ten rengine uygun lazer sistemi (Alexandrite, Nd:YAG, Diyot Lazer gibi) seçilerek uygulanır.

Her iki yönteminde tespit edilmiş yan etkileri yoktur. Fakat, IPL ile epilasyon yaptırırken, cihaz ile uygulama yapılan bölge arasında temas olduğu için hijyene önem verilmesi gerekmektedir. Bunun dışında tüm epilasyon uygulamalarının uzman dermatologlar tarafından yapılması sağlık açısından önem taşımaktadır.